Katastr nemovitostí je pro realitní makléře jedním ze základních zdrojů nezbytných k výkonu činnosti. Ať už nemovitost kupujete nebo prodáváte, bez katastru se neobejdete. Dnes se podíváme na informace, které můžete z katastru nemovitostí získat a jak na to.
Co je katastr nemovitostí
Katastr nemovitostí je veřejný rejstřík nemovitostí, ve kterém mohou zájemci najít údaje o nemovitostech a jejich vlastnících. Tento veřejný seznam nemovitostí vznikl 1. 1. 1993. Katastr nemovitostí je potřeba nejen v okamžiku, kdy chcete zjistit údaje o nemovitosti, ale neobejdete se bez něj v případě prodeje či koupě nemovitostí.
Výpis z katastru nemovitostí budete potřebovat pokud:
- žádáte o stavební povolení,
- ohlašujete stavbu,
- kupujete nemovitost,
- prodáváte nemovitost,
- prokazujete majetek.
Co se z katastru dozvíte?
Informace z katastru nemovitostí můžete získat prostřednictvím tzv. výpisu z katastru. Ten může být částečný či úplný. Úplný výpis z katastru nemovitostí zahrnuje veškeré informace o nemovitosti či nemovitostech v majetku konkrétního vlastníka. V částečném výpisu z katastru neboli v listu vlastníka naleznete základní informace a hodí se v případech, kdy potřebujete doložit vlastníka nemovitosti či stavební parcely. Ten má většinou jednu, maximálně dvě strany a obsahuje veškeré potřebné informace, které budete při prodeji nemovitosti potřebovat.
V úplném výpisu z katastru naleznete následující informace:
- katastrální mapy,
- zástavní smlouvy,
- geometrické plány,
- nabývací tituly,
- zástavní smlouvy,
- kolaudační rozhodnutí
- prohlášení vlastníka,
- dokumenty ohledně věcných břemen.
V katastru se nacházejí také informace o majiteli. Kromě jména a příjmení vlastníka se v katastru dozvíte také jeho trvalé bydliště. Některé informace, které mohou být při nákupu či prodeji rozhodující, však katastr neobsahuje. K těmto informacím patří například rodinný stav vlastníka.
Jak získat výpis z katastru
Poslední otázkou, kterou si dnes zodpovíme je jak výpis z katastru vlastně vůbec získat. Způsobů je rovnou několik.
Nejpohodlnější z nich je online přes web https://nahlizenidokn.cuzk.cz. K získání detailních informací z katastru vám pomohou Mapy.cz, pomocí kterých si můžete zobrazit základní informace o parcele. Ty poté můžete využít při samotném vyhledávání na katastru.
K tomu budete potřebovat následující údaje:
- katastrální území nebo název obce,
- číslo popisné nebo přímo parcelní číslo pozemku,
- (nebo) evidenční číslo řízení.
Další možností získání výpisu z katastru je osobně na pobočce katastrálního úřadu. Výpis z katastru nemovitostí můžete získat také na CzechPointu nebo u notáře.
Zdroj: Keller Williams Czech Republic. Foto: ilustrační Pixabay.com.