Na níže uvedených řádcích se podíváme na podmínky získání hypotéky na investice do nemovitosti nacházející se na území České republiky, kdy o úvěr žádá občan České republiky, kterému plyne příjem ze zaměstnání v zahraničí.
Výrazně lepší výchozí pozici mají žadatelé, kterým plyne příjem ze zaměstnání v rámci členské země Evropské unie či Evropského hospodářského prostoru. Těmto žadatelům hypoteční banka zpravidla započte příjem v celé jeho výši po očištění o kurzovou položku, v rámci které banka ponižuje prokázaný příjem žadatele o cca 10 % (výše kurzové položky se mezi jednotlivými bankami liší).
Prokazování příjmů probíhá skrze formulář banky, na kterém zaměstnavatel potvrdí výši příjmu za posledních 3-12 měsíců a fakt, že zaměstnanec se nenachází ve zkušební ani výpovědní lhůtě. Dodatečně může banka vyžadovat:
- pracovní smlouvu v angličtině, případně úředně ověřený překlad pracovní smlouvy,
- výpis z bankovního účtu, na který chodí mzda zaměstnavatele.
V případě, že se průměrný potvrzený příjem za jednotlivá období (3, 6, 12 měsíců) výrazně liší, chce hypoteční banka vysvětlení s tím, že následně může prokázaný příjem ponížit. Problematické bývají nenárokovatelné složky mzdy typu:
- výkonnostní bonusy,
- odměny za životní jubilea,
- příjem plynoucí mimo pracovní poměr (alternativa DPP, DPČ),
- stravné, cestovné a další položky mimo mzdu uvedenou v pracovní smlouvě.
Nejen příjmy, ale i výdaje jsou důležité
Dále, hypoteční banky do tzv. bonity žadatele o úvěr započítávají výdaje spojené se splátkami jiných úvěrů a životním minimem osob žijících v domácnosti žadatele. Pokud jde o splátky úvěrů, banky zajímá:
- výše měsíčních splátek,
- čerpaná dlužná částka,
- aktuální dlužná částka,
- doba do splatnosti úvěru,
- jestli žadatel o hypotéku splácí své stávající závazky řádně a včas.
Zdroj: Kurzy.cz, Foto: Alexandr Podvalny z Pixabay.